Szanowni Państwo, Przyjaciele LLA!

 Z uwagi na fakt, że w ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 20-lecia Lwóweckiego Lata Agatowego, pragniemy przedstawić Państwu cykl piątkowych wspomnień z minionych edycji Lwóweckiego Lata Agatowego, tak ważnego dla mieszkańców lwóweckiego święta.

Śpiewy, tańce i … agaty, czyli I Lwóweckie Lato Agatowe

             Jest rok 1998, w mieście krążą pogłoski o nowym festiwalu ulicznym. Mieszkańcy Lwówka Śląskiego i okolic, turyści oraz przyjezdni od 16 lat byli przyzwyczajeni do Festiwalu Teatrów Ulicznych. Twierdzono nawet, iż ten festyn zadomowił się już u nas na stałe. W tym miejscu warto podkreślić, iż rodzaj tego festiwalu nie był naszym pomysłem, lecz zapożyczonym. Gazeta Nowiny Jeleniogórskie (1998 r., nr 29, str.3) pisze: „Mieszkańcy Lwówka Śląskiego zamarzyli o własnej, dużej imprezie plenerowej. (…) Powstało coś własnego, swojskiego (…) dzięki kamieniom agat, w które obfituje okolica”. Młodość, świeżość, oryginalność, wszyscy czule wspominamy pierwsze Lata Agatowe, więc i my pragniemy cofnąć się do tamtego okresu. Drogi czytelniku a czy i Ty wybierzesz się razem z nami w podróż do przeszłości?

            Druga połowa lat 90’ na zawsze wpisze się w naszą „miejską księgę historyczną”. Rok 1997, Lwówek Śląski obchodzi 780- lecie nadania praw miejskich, a także dotyka nas powódź stulecia. Po burzliwym roku 1997 nadchodzi rok 1998, a w nim wyrusza XVI Międzynarodowy Spływ Kajakowy po Bobrze, trwa reforma powiatowa, a galeria „Klatka” Lwóweckiego Ośrodka Kultury obchodzi swoje 5 urodziny. Lwówek Śląski proponuje mieszkańcom nową, ciekawą imprezę plenerową. A więc, w roku 1998 na rynku festiwalowym powstaje nasz rodzimy festiwal — Lwóweckie Lato Agatowe. Gwoździem programu są oczywiście agaty. Stworzona giełda minerałów jest rajem na ziemi dla wszystkich poszukiwaczy skarbów. Każdy mieszkaniec i turysta dumnie spaceruje po lwóweckim rynku, zachwycając się pięknem kamieni. W dzień można zobaczyć pokazy cięcia i szlifowania agatów, wieczorami występy teatralne oraz estradowe różnych grup artystycznych. „Lwówkiem zawładnie agatowe szaleństwo. Od 16 do 19 lipca trwać będzie I Lwóweckie Lato Agatowe, czyli wielki uliczny festiwal, podczas którego blask przepięknych minerałów mieszać się będzie z prawdziwą teatralną ucztą (…)”, czytamy w gazecie Nowiny Jeleniogórskie (1998 r., nr 27, str. 3). W blasku minerałów ludzie bawili się, tańczyli, biesiadowali.

Lwówecki Ośrodek Kultury ujawnia szczegółowy program I Lwóweckiego Lata Agatowego:

Startuje wielki uliczny festiwal pod nazwą Lwóweckie Lato Agatowe. Organizatorzy zaplanowali ponad 25 imprez. Lwówek Śląski będzie obfitował w giełdę minerałów, imprezy teatralne i estradowe oraz festyn dla dzieci. Impreza rozpoczyna się 16 lipca o godz. 17:00 koncertem muzycznym, a pod wieczór na lwóweckim rynku nastąpi uroczyste otwarcie I Lwóweckiego Lata Agatowego z przekazaniem kluczy do bram miasta na ręce Rotmistrza Bractwa 7 gwiazd. W programie między innymi: giełda minerałów, pokazy cięcia i szlifowania agatów, występy uliczne Kliniki Lalek oraz innych grup artystycznych, otwarcie wystawy obrazów Pana Dariusza Milińskiego w Ratuszu, happening Grupy Plastycznej Pławna 9, zostanie zaprezentowany pokaz wspinaczki skałkowej na wieżę ratuszową, odbędą się również eliminacje zawodów w siłowaniu na rękę o tytuł „Mocarza Lata Agatowego 98”.

            W program I LLA starano się wdrożyć nowe atrakcje przede wszystkim te, które są związane z historią regionu. To właśnie nasze minerały świadczą o złotej przeszłości Lwówka Śląskiego i okolic. Dlatego 21 lat temu powstał nasz wielki rodzimy festiwal — Lwóweckie Lato Agatowe, który ma nam o tym zawsze przypominać.

Zapraszamy za tydzień na kolejne wspomnienia z drugiego Lwóweckiego Lata Agatowego.

Facebook