Wielkie święto poszukiwaczy skarbów natury, będące jednocześnie spektakularnym świętem miasta w 2015 roku uzyskało pełnoletność, jedna z największych imprez mineralogicznych w Polsce obchodziła 18 urodziny. Data ta doskonale obrazuje, jaki sukces odniosła nasza rodzima impreza, bo gdyby, okazała się klapą, nie wytrwałaby do przysłowiowej „osiemnastki”. Tłumy wystawców, pasjonatów, kolekcjonerów, amatorów z całego świata w sposób idealny ilustrują rangę imprezy, a frekwencja i zainteresowanie nią z roku na rok coraz bardziej podsyca organizatorów do jeszcze większego działania. Od 1998 roku mieszkańcy miasta i okolic oraz osoby przyjezdne pławią się w morzu wspaniałych okazów wypełniających Międzynarodową Giełdę Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, która stanowi fundament wydarzenia i jego największą atrakcję. A więc sprawdźmy, czy w 2015 roku XVIII Lwóweckie Lato Agatowe spokojnie obchodziło swoje 18 urodziny?

Każda edycja Lwóweckiego Lata Agatowego ma swój temat przewodni w 2015 roku były nimi „Minerały z Maroka” i taki też tytuł nosiła główna wystawa tematyczna. Standardowo, od pierwszego dnia trwania imprezy można ją było podziwiać w Sali Mieszczańskiej lwóweckiego ratusza. Minerały z Maroka słyną z naturalnej urody i prawdziwej tęczy barw, przez co fascynują fachowców, jak i zwykłego „Kowalskiego”. Egzotycznie zaaranżowaną ekspozycję tworzyło około 500 okazów pochodzących z prywatnych kolekcji, m.in. minerały miedzi, ołowiu. Można było podziwiać, chociażby tak bardzo rzadkie ametysty klepsydrowe. Prezentacji okazów w gablotach towarzyszyły projekcje filmów oraz fotografie z wypraw poszukiwawczych, pokazujące sposoby pozyskiwania minerałów oraz fascynującą kulturę i przyrodę Maroka. Z główną wystawą tematyczną korespondowała wystawa fotogramów, która znajdowała się w holu ratusza na pierwszym piętrze. Na wieloformatowych powiększeniach można było podziwiać „Marokańskie agaty”. Podążając ścieżką wystaw, koniecznie trzeba było zajrzeć do murów Placówki Historyczno-Muzealnej, gdzie to znajdowały się konkursowe wystawy kolekcjonerskie, w 2015 roku o nagrody walczyło aż piętnaście prezentacji. A nagrodę specjalną „Nowin Jeleniogórskich” za najpiękniejszy okaz XVIII LLA odebrał mieszkaniec Kamiennej Góry. Laureat zbiera minerały od 1970 roku, a jego kolekcja liczy blisko 11 tysięcy okazów! Wystawy otwarte były dla publiczności tradycyjnie już przez 100 dni, czyli do październikowego Sejmiku Mineralogicznego, który zamyka i otwiera cykl organizacyjny LLA. Podczas XVIII LLA nie zabrakło również szeregu imprez towarzyszących, uzupełnieniem giełdy m.in. są: giełda rzemiosła i rękodzieła artystycznego, jarmark produktów regionalnych, Bieg Szlakiem Agatowym, Agatowe Marsze na Szwajcarię Lwówecką techniką nordic walking, skoki na bungee z 80 m, „AGATUS– moneta okolicznościowa LLA, celebra walońska, parada poszukiwaczy skarbów i spotkanie siedmiu miast partnerskich z Niemiec, Czech, Francji i Polski, zakończone turniejem z widowiskowymi konkurencjami.

Lwóweckie Lato Agatowe to jedna z 30 topowych imprez mineralogicznych świata oraz największa tego typu w Polsce. O unikatowym charakterze i bogactwie programu LLA świadczy ilość stoisk, w 2015 roku było ich ponad 200, w tym aż 90, na których można było znaleźć kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata, przygotowane przez wystawców z 20 krajów. Rekordową była ilość stoisk ulokowanych w specjalnej strefie, zarezerwowanej wyłącznie dla najszlachetniejszych zbiorów „surowych” minerałów. To właśnie ta część lwóweckiej giełdy decyduje o randze LLA. Tuż obok znajdowała się Osada Walońska, w której odbywały się pokazy cięcia i szlifowania agatów, obrzędy walońskie oraz pokazy płukania złota. Przy ratuszu ulokowano specjalny punkt wyceny minerałów i kamieni szlachetnych. Każdy dzień LLA kończą koncerty gwiazd i tak też było w 2015 roku, kiedy to na agatowej scenie wystąpili: Rafał Brzozowski, WEEKEND, Ania Wyszkoni.

Lwówecka giełda to prawdziwy agatowy raj dla… wszystkich, ponieważ jej piękno jest tak zniewalające, że zachwyci każdego. Na dodatek lista mineralogicznych atrakcji, nie wyczerpuje się, wręcz przeciwnie, rośnie w siłę, o czym świadczą opisywane przez nas już 18 urodziny LLA.

Facebook