Gdy symbole władzy przekazywane są Walończykom, wiadome jest to, iż rozpoczyna się kolejna edycja Lwóweckiego Lata Agatowego. W 2013 roku, w dniach 12-14 lipca, po lwóweckich zaułkach hulała XVI odsłona naszych lwóweckich lat. Jest to plenerowa impreza o charakterze rekreacyjno-rodzinnym, która przez lata zdołała zdobyć wieeeelu sympatyków. Odbywa się na lwóweckim ryneczku każdego roku w drugiej dekadzie lipca. Głównym elementem tego mineralogicznego święta jest Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, jedna z największych w Polsce, ale to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić Lwóweckie Lato. W 2013 roku harmonogram imprezy obfitował w różnego rodzaju atrakcje: kilkanaście wystaw kolekcjonerskich i wystawy tematyczne, prezentacje cięcia i szlifowania kamieni oraz płukania złota, chata walońska z zaaranżowanym wyrobiskiem agatowym, bezpłatne ekspertyzy okazów, rodzinny festyn rekreacyjny z bogatym programem estradowym, barwny jarmark rozmaitości, mineralogiczne wykłady, wycieczki terenowe, agatowe marsze i bieg szlakiem agatowym… w skrócie tak wyglądało XVI LLA. Zatem przenosimy się do roku 2013, kiedy to po uliczkach królowało XVI Lwóweckie Lato Agatowe.

Impreza rozpoczęła się w piątek od hejnału lwóweckiego i barwnej celebry walońskiej. W paradzie, która, przeszła przez miasto, wzięli udział: ponad setka motocyklistów, ekipa kowarskich kopalni, złotoryjskie Bractwo Kopaczy Złota, Kargule i Pawlaki z Lubomierza, ceramicy z Bolesławca, wędkarze, PTTK- owcy, grupa teatralna Pławna 9 itd. Szef komitetu organizacyjnego LLA odczytał laudację oraz wzniesiono toast piwem z tutejszego lokalnego browaru, którego historia sięga 1209 roku. Nie zabrakło niespodzianek, mianowicie członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego i wieloletni przyjaciele LLA zaskoczyli wszystkich swoją pomysłowością, gdyż wraz z akompaniamentem gitarowo–bębnowym pięknie odegrali oraz odśpiewali hymn waloński, za co zebrali gromkie brawa. Sercem giełdy od lat są wystawy prezentowane w historycznych wnętrzach ratusza. Eksponowane są główne wystawy tematyczne i kolekcjonerskie. W muzealnych gablotach można podziwiać najcenniejsze okazy, zachwycające nie tylko wytrawnych znawców minerałów. W 2013 roku tematem przewodnim spotkania były minerały miedzi. Na głównej wystawie zatytułowanej: „Kolorowy świat minerałów miedzi”, zaprezentowano około 350 eksponatów z całego świata. Większość minerałów miedzi cechują piękne barwy i to właśnie one decydują o ich zachwycającej urodzie. Ze względu na naturalne piękno, niektóre z nich mają cechy unikalnych kamieni jubilerskich. Na wystawie pojawiły się minerały z najbardziej znanych polskich kopalni miedzi, tzw. Miedzianek (dolnośląskiej i świętokrzyskiej), oraz okazy pochodzące z najsłynniejszych lokalizacji z całego świata, miedziowe cudeńka z Namibii, USA, Maroko, Kazachstanu, Słowacji, Chile, Francji, Czech czy nawet Australii. Zapaleńców tytułowej atrakcji wydarzenia uspakajamy, ponieważ na giełdowych stoiskach i w wystawowych gablotach nie zabrakło oczywiście słynnych agatów, także tych z pod lwóweckich Płóczek. Główna wystawa LLA prezentowana była na parterze ratusza oczywiście w reprezentacyjnej Sali Mieszczańskiej, natomiast, na piętrze ratusza zlokalizowana była druga wystawa, pt. „Ameryka Południowa”, prezentująca fotografie oraz okazy mineralogiczne z polskich wypraw naukowych do Peru, oraz ekspedycji speleologów na Wyspę Wielkanocną (Chile). W pomieszczeniach ratuszowego muzeum można było oglądać konkursowe wystawy kolekcjonerskie. Święto miasta okraszone mnóstwem najróżniejszych atrakcji festynowych z występami estradowych gwiazd na czele. Muzyczną oprawę imprezy zapewnili: ENEJ, Patrycja Markowska, FEEL, a szeroką paletę żartów zaoferował kabaret NOWAKI. Rangę LLA znacznie podniosła wiadomość, iż patronat honorowy nad XVI LLA objął: Minister Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. W Lwóweckim Ośrodku Kultury od piątku trwała konferencja Mindat.org (o portalu wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach), na którym spotkali się miłośnicy tego największego, mineralogicznego portalu internetowego. Największe show zrobiło laserowe show prezentowane na zakończenie XVI obchodów LLA.

Kolorowa, głośna, widowiskowa, podziwiana przez tysiące osób, tak w skrócie można opisać mineralogiczną stolicę Polski. Aby nie pogubić się w gąszczu wydarzeń i nie przegapić tego, co najważniejsze i najciekawsze warto spędzić cały weekend w Lwówku Śląskim podczas obchodów LLA. Lato Agatowe to niezła gratka dla wszystkich miłośników kamieni, ale nie tylko. Organizatorzy od lat zapewniają, wiele rarytasów, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie wystarczy tylko dać się porwać fali agatowego szaleństwa. Do zobaczenia za tydzień!

 

  

Facebook