Za nami pierwsze dni lata, a więc zrozumiałe jest to, iż wszyscy chcemy dać się ponieść wakacyjnej przygodzie. Mamy mały przedsmaczek tego, co może każdego z nas spotkać tegoż lata. Na początek przypomnijmy sobie rok 2016, kiedy to między 15 a 17 lipca w malowniczym miasteczku nad Bobrem, który zowią Lwówek Śląski, odbyło się XIX Lwóweckie Lato Agatowe! W 2016 roku nieprzerwanie od 1998 roku, w połowie każdego lipca na trzy dni lwóweckie ulice, place, skwery, mury wypełniają się stoiskami, kramami, dwiema scenami, wystawami, parkami zabaw… Szok i niedowierzanie, że nasza rodzima impreza przetrwała tyle edycji! Duma rozpiera nie tylko mieszkańców, ale i przyjezdnych. Wielkie Święto Poszukiwaczy Skarbów Ziemi od 19 lat gości na przysłowiowych „deskach ulicznych” naszej małej mieściny, ciesząc się przy tym wielkim uznaniem. Przed Państwem odsłona XIX LLA, zapraszamy!

            Pierwsze Lwóweckie Lato Agatowe, które, odbyło się w 1998 roku, było przede wszystkim pozostałością po spektaklach teatralnych, które dosyć mocno dominowały, natomiast skromną giełdę minerałów stanowiły zaledwie trzy stoiska. W 2016 roku giełdę tworzyło już 250 stoisk z minerałami i wyrobami jubilerskimi! Wszyscy wiemy, że sercem owego wydarzenia jest Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich oplatająca lwówecki ratusz. Przez miasto maszerowali poszukiwacze skarbów, Bractwo Walońskie, reprezentacje klubów, zaprzyjaźnione z Lwówkiem Śląskim miasta partnerskie. Drugiego dnia, na blisko dwie godziny, miasto opanowali motocykliści w liczbie blisko 400, prezentując maszyny, które na co dzień próżno szukać w naszych okolicach. Natomiast, dla tych którym jakimś sposobem umknęła barwna parada motocykli, organizatorzy zorganizowali dokładnie tydzień później Zlot Motocykli Ciężkich! Główna wystawa tematyczna LLA, która, okalała zabytkowe pomieszczenia naszego ratusza w 2016 roku, nosiła tytuł „Barwy minerałów” i przedstawiała najbardziej kolorowe okazy minerałów z całego świata. Prawie pół tysiąca prezentowanych okazów pochodziło z najbardziej znanych lokalizacji z całego świata. W oświetlonych gablotach pławiły się m.in. wspaniałe agaty, malachity, turmaliny oraz beryle. Po unikatowe zbiory najlepiej wybrać się do: Maroka, Konga, Chin, Rosji, Afganistanu czy też do… Strzegomia. Niezwykłe okazy pochodziły z prywatnych kolekcji oraz muzeów. Prezentowana kolekcja miała charakter edukacyjny, ponieważ była podzielona na dwie części: minerały barwne i minerały zabarwione. Jak w każdej kolekcjonerskiej branży, także i wśród zapaleńców mineralogicznych panuje przeróżna moda. W Chinach zbiera się przede wszystkim okazy wielkie i naturalne, z ciekawą formą. Wśród znawców i miłośników z Europy i Ameryki największe wzięcie mają estetyczne, kolorowe, błyszczące, naturalne dzieła sztuki. W lwóweckim ratuszu eksponowano 11 wystaw tematycznych. Poza skarbami natury zgromadzonymi na wystawach kolekcjonerskich i głównej wystawie tegorocznego LLA znawcy i laicy podziwiali niezliczone ilości minerałów z całego świata. Ciekawa również była wystawa przedstawiająca Kopalnię Gipsu i Anhydrytu „Nowy Ląd”. „Czy warto było szaleć tak przez całe życie? […]” czy już, wiadomo o kogo, chodzi? Tak, tak to jedyna i niepowtarzalna Agnieszka Chylińska, która zaśpiewała wiele piosenek pochodzących z repertuaru kultowego zespołu O.N.A. Artystka została obdarowana agatowym naszyjnikiem, a ze sceny zapowiedziała, że od teraz będzie się przedstawiać: Agnieszka AGATA Chylińska. Można sądzić, iż prezent jej się spodobał, więc Pani Agnieszko trzymamy za słowo. Wystąpili również NORBI i AFTER PARTY a na finał w niedzielę POPARZENI KAWĄ TRZY.

Lwóweckie Lato Agatowe swoją różnorodnością, unikowym charakterem, rozmaitością każdego roku przyciąga tłumy do urokliwego Lwówka Śląskiego. Tak też było w 2016 roku, kiedy to Lwówek Śląski po raz XIX wypełniły trzy dni agatowego szaleństwa. Liczymy na Was i w tym roku. Lwóweckie Lato Agatowe górą!

Facebook