Agaty – najurodziwsze płody śląskiej ziemi. W południowo-zachodniej Polsce na Dolnym Śląsku, w pobliżu Lwówka Śląskiego, występują agaty. Miejsca ich pozyskiwania w okolicy Płóczek Górnych i Nowego Kościoła, nazywamy potocznie Zagłębiem Agatowym, a okazy z tych lokalizacji odnajdujemy w wielu zbiorach przyrodniczych. Agaty dają radość z poszukiwania, kopania, przecinania, szlifowania i kolekcjonowania. Są piękne, kolorowe i niepowtarzalne, budzą emocje i pożądanie. Odpowiednio obrobione stają się produktami jubilerskimi. Używając przenośni, można powiedzieć, że agaty to najurodziwsze płody śląskiej ziemi. Piękne i niepowtarzalne rysunki, obserwujemy na powierzchni okazu, na odłupkach, ale najczęściej podziwiamy je na wypolerowanych powierzchniach po przecięciu, wyszlifowaniu i wypolerowaniu. Kojarzą się nam z płaskimi obrazami, zaś w rzeczywistości ich wewnętrzne struktury morfologiczne są przestrzenne i skomplikowane. Obrazy, a tym samym również nazwy agatów, zależą od płaszczyzny cięcia, a ich wielka różnorodność generuje hipotezę, że każdy agat jest inny. Geneza agatów to jedna z wielkich tajemnic przyrody, do tej pory nie do końca odkryta. Łatwiej nam obserwować odległe planety niż zrekonstruować i powtórzyć procesy genezy agatów. Potrafimy syntezować w laboratoriach szafiry, szmaragdy, diamenty, natomiast próby hodowli agatów spełzły na niczym. 
   Agaty migdałowcowe z okolicy Płóczek Górnych, którym poświęcony jest ten album, wyróżniają się w skali światowej pod względem piękna, różnorodności, harmonii, kontrastowości, głębi i czystości barw. Występują na polu ornym, w zwietrzelinie i w skale macierzystej, dawniej zwanej powszechnie melafirem dziś trachyandezytem bazaltowym. Wśród wielu miłośników agatów popularne jest przekonanie, że agaty mają wpływ na nasz organizm, wyciszają i uspakajają system nerwowy, a podatnym na autosugestie ludziom służą jako przedmioty do różnych terapii. Dlaczego poszukujemy agaty, dlaczego je kupujemy? Z jednej strony to chęć posiadania pięknego i trwałego przedmiotu, z drugiej zadowolenie z odkrywania piękna zamkniętego w kamieniu, namalowanego przez przyrodę miliony lat temu. Dreszczyk emocji w czasie przecinania i szlifowania jest niepowtarzalny i ekscytujący, a towarzyszy temu satysfakcja ze zdobywania kolejnych stopni wtajemniczenia. Wiele radości, poza bliskością z pięknem, daje możliwość doszukiwania się obrazów w agatach i nadawania im nazw poetyckich – tzw. licentia poetica. Kolejnym etapem jest próba rekonstrukcji procesów geologicznych (fizyko-chemicznych i biologicznych) odpowiedzialnych za powstanie agatu, a szczególnie jego struktury wewnętrznej – czytamy we wstępie albumu “Agaty z okolic Lwówka Śląskiego”, autorstwa Remigiusza Molendy i Jana Rzymełki.
   Album wykonany został w ramach projektu „Odkryj geologiczne skarby Górnych Łużyc i Dolnego Śląska!”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska – Saksonia 2014 – 2020.Kategorie: Aktualności

Facebook